TAF-Sprint Milli Takımı Testleri - Aralık 2018

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı'nın sprint branşlarındaki milli takım sporcuları için planladığı performans test ve ölçümleri 15-16 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi. Çalışma grubumuzdaki öğrencilerimizden dört kişi uygulama elemanı olarak programda görev aldı. 

Milli takım sporcularının antropometrik ölçümlerinin yanı sıra, performans testlerinde sürat, kuvvet ve dayanıklılık biyomotor yetilerinin tespitine yönelik farklı protokoller uygulandı. Bunlardan anaerobik güç için yatay ve dikey sıçrama, maksimal ve tekrarlı sürat koşu, frekans değerlendirme için tapping, dayanıkılık için ise Dayanıklılık Eşik Performans Ölçüm Protokolü uygulandı.  Ayrıca sürat koşu testinde yüksek hızlı kameralarla bazı kinematik parametreler elde etmek için görüntü kayıtları alındı. 

Elde edilen verilen milli takım antrenörlerinin kullanabileceği antrenman önerilerini de içerecek raporlara dönüştürülerek Atletizm Federasyonu Başkanlığı'na gönderilecek.

SPOD Çalışma Grubu'nun ilk alan tecrübesinde görev alan öğrenci arkadaşlarımız, çalışma grubunun ilk toplantısında iki günlük uygulama tecrübeleri ile ilgili paylaşımda bulunacaklar.